Hľadá sa internetová škola na Slovensku!

Autor: Branislav Krajčovič | 19.1.2015 o 7:50 | Karma článku: 8,28 | Prečítané:  2412x

Môj syn Martin bol donedávna normálnym žiakom normálnej školy. Dnes je siedmakom v internetovej škole, bežná denná školská dochádzka mu nehrozí. No tá internetová škola je česká.

Ako to funguje?

Škola mu rovnako ako ďalším dvesto „spolužiakom“ vypracovala pre jeho ročník podľa štátneho kurikula individuálny učebný plán, prakticky má vzdelávanie formu tzv. homeschoolingu. Knihy pre siedmy ročník sme si boli vyzdvihnúť osobne. Dostali sme prihlasovacie meno a heslo do školského portálu. Je tam všetko. Materiály pre výuku, online testy, prezentácie učiva, učebný plán rozdelený podľa mesiacov školského roka. Riaditeľ nám každomesačne posiela rozvrh hodín jednotlivých predmetov online výuky s učiteľmi rôznych predmetov, ktorá prebieha cez Skype. Ak nechceme, nemusíme sa ich zúčastňovať. Polročné testy sme vypracovali online v januári a po ich vyhodnotení sme dostali ešte termín na osobné preskúšanie, ktoré prebehlo nad očakávanie dobre. Zistili sme, že náš hlavný nedostatok nespočíval v nedostatočnom množstve vedomostí, ale v malom počte portfólií, ktorý nám mohol lepšie prezentovať polročnú prácu.

Ako sa to dá vybaviť?

Najprv sme museli získať prísľub pána riaditeľa z českej internetovej školy. Na Slovensku sme potom v našej kmeňovej škole podali žiadosť o zahraničné štúdium. Slovenský pán riaditeľ nám žiadosť schválil pod podmienkou koncoročného preskúšania z niektorých kľúčových predmetov. V českej škole sme následne podali najprv žiadosť o prijatie a ďalšiu žiadosť o zaradenie do projektu pokusného overovania individuálneho vzdelávania na druhom stupni.

Ako prebieha vzdelávanie v tomto režime?

Mali sme obavu, či zvládne prechod z klasickej školy, pretože doteraz pozoroval domáce vzdelávanie len na mladších súrodencoch. Na začiatku očakával riadenie. Neustále sa chodil vypytovať čo má robiť. Samostatne nebol schopný urobiť nič. Po dvoch mesiacoch sme ho priviedli k inému prístupu. Väčšinu vecí si naštuduje samostatne, aj vypracovanie polročných testov online testy okrem češtiny zvládol sám. Mamina ho už len usmerňuje, prípadne vysvetlí čo nepochopil z učebných materiálov. Zatiaľ sme nenarazili na nič čo by sme nezvládli a potrebovali pomoc. Pre takýto prípad nám však internetová škola ponúka konzultácie cez Skype.

Prečo to robíme?

Tých dôvodov je niekoľko. Najvážnejší je Martinov hudobný talent. Sme z dediny a dochádzanie do školy v meste mu zabralo takmer tri hodiny. Doma potom vypracovával horu domácich úloh a manželka ho doučovala to, čo doňho nedostali v škole. Na husle mu potom zostávalo minimum času a na zábavu žiaden. V škole sme chceli vybaviť pre syna individuálny učebný plán, ale u pána riaditeľa sme nepochodili. Dnes má syn oveľa viac času na veci, v ktorých raz bude perfektný. Bez stresu, bez cestovania.

Na Martinovi sme spozorovali zaujímavú zmenu. Začal sa pýtať na súvislosti toho čo sa učí. Učivo zvláda za kratší čas. Má viac času na hru so súrodencami. Denne chodí na ZUŠ a veľa hrá na husle a jeho rast je očividný.

Čo dodať na záver?

Možno by to šlo celé spraviť aj na Slovensku, veď čo dokážu Česi, ale Slováci nie? Preto hľadáme slovenskú školu, ktorá by do toho išla s nami tiež! Ak ste odvážnym riaditeľom, kontaktuje, prosím, naše občianske združenie na e-mail adrese viera.krajcovicova@domacaskola.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?